Partizani.Net - Forum
Tema Fundit
» Java 5: Terbuni - PARTIZANI
Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) I_icon_minitime2015-09-26, 15:00 nga Miri dem i kuq

» Robles Rocha ne provë tek Partizani
Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) I_icon_minitime2015-09-25, 15:58 nga Admin

» Cordoba: Partizani është një klub i madh
Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) I_icon_minitime2015-09-25, 15:57 nga Admin

» Kupa 2015/16
Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) I_icon_minitime2015-09-02, 22:20 nga Admin

» Jurgen Vatnikaj
Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) I_icon_minitime2015-09-01, 21:00 nga Admin

» Java 02: PARTIZANI - Flamurtari 2-1
Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) I_icon_minitime2015-09-01, 20:53 nga Admin

» Java 01: PARTIZANI - Laci 1-1
Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) I_icon_minitime2015-09-01, 20:52 nga Admin

» Lista e Lojr=tareve te Federuar
Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) I_icon_minitime2015-09-01, 20:51 nga Admin

» Miqesore: Laci - Partizani
Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) I_icon_minitime2015-08-24, 10:58 nga Miri dem i kuq

Top posting users this week

Robles Rocha ne provë tek Partizani

2015-09-25, 15:58 nga Admin

ROBLES ROCHA NE PROVË TEK PARTIZANI23.09.2015 | 23:57
Skuadra e kuqe e Partizanit i shton radhët e saj edhe me një tjetër futbollist të huaj. Mesfushori Karlos Julio Robles Rocha ka kapërcyer …

Komentet: 0

Cordoba: Partizani është një klub i madh

2015-09-25, 15:57 nga Admin

CORDOBA: PARTIZANI ËSHTË NJË KLUB I MADH

25.09.2015 | 15:34
Klubi i Partizanit ka surprizuar gjatë ditës së djeshme, ku ka bërë me dije se bashkëpunimi për të afruar lojtarë të rinj në …

Komentet: 0

Merkato e Veres - 2015

2015-06-01, 15:28 nga Admin

Lajmet e fundit nga te gjitha levizjet e merkatos se Veres 2015.

Komentet: 11

Keywords


Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video)

Shko poshtë

Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) Empty Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video)

Mesazh nga Admin prej 2015-04-07, 16:26

Ka qene 16 shtator 1987, turi i pare i Kupes se Kampioneve per sezonin 1987-88 dhe Partizani merrte pjese si Kampion i Vendit me 1987. Ndeshja zhvillohej ne Lisbone ne "Estadio de Luz" stadium i Benfices. Trajneri i portugezeve atehere ishte Sven Goran Erikson.

Turpi Benfica - Partizani ne Kupen e Kampioneve (Video) 615X315640878_benfica_-_partizani

Pjesa e pare u mbyll 1-0 per vendasit me autogol shume te pafat te mbrojtesit Arjan Hametaj(ka nderruar jete 8 vjet me pare). Loja e Partizanit ka qene shume e mire madje ka qene Ylli Shehu qe ka pasur dhe dy raste te pastra per shenim dhe nje rast i Ilir Lames. Por gjithescka ndryshon ne pjesen e dyte dheprotagonisti kryesor ka qene gjyqtari spanjol Jose Pes Perez, i cili kishte arbitruar ne Tirane edhe ndeshjen e Eleminatoreve te Boterorit Shqiperi Belgjike 2-0 ne dhjetor 1984. Me vendime te njepasnjeshme, qellimisht ne dem te Partizanit, ai e derroi teresisht rrjedhen e lojes duek shkaktuar nje nga turpet me te medha te arbitrimit.

Gjithshka filloi ne minuten e 56-te kur Perez fershellen nje faull te paqene kundra Partizanit ne afersi te zones se rreptesise. Portieri Musta kontrollon nje top me dore dhe sulmuesi kundershtar vjen me vrap dhe i perplaset ne trup ndersa Musta nuk levizte. Shtangen te gjithe ndersa arbitri nxjerr karton te kuq per Perlatin. Lojtaret e kuq te habitur shkuan te protestonin ashper ndaj arbitrit qe dhe ne pjesen e pare kishte qene i njeanshem ne gjykim duke favorizuar shpesh portugezet.

Musta detyrohet te dale nga fusha dhe Neptun Bajko i ben me shenje Genc Tomorrit (mesfushor) te futet ne porte. mneqe ishin bere te gjitha nzevendesimet. Pastaj me rradhe dalin me kartona te kuq, Ilir Lame, Lorenz Leskaj dhe Niko Frasheri. Keshtu arbitri spanjoll humb llogjiken dhe Partizani mbetet me shtate lojtare. Per 29 minuta Benfica megjithese me kater lojtare me teper nuk arriti te shenoj gol! Sipas komenteve Tomorri beri kryevepra ne porte saqe dhe Musta do ti kishte zili!

Benfica shenon golin e dyte ne minuten e 85-te, te tretin ne 91-ten, dhe te katertin ne 99-n. Ndeshja u mbyll ne minuten 101' me 11 minuta shtese(?!) duke qene rekord boteror ne kompeticionet europiane. Ky qe turpi me i madh i nje arbitri europian i FIFAs, nje turp i vertete qe tregonte falsitetin e federates Europiane UEFA e cila ne vend te shihte me sy real c'kishte ndodhur ne kete takim, denoi Partizanin dhe ndeshja e dyte nuk u zhvillua fare dhe u mor aforfe nga portugezet 0-3. Tifozat portugeze kishin hedhur ne fushe portokalle, domate, shishe etj. e UEFA nuk i dha asnje denim. Nje turp i vertete.

Por nuk mbaroi ketu. Me e keqja do te vinte pas trikthimit ne Shqiperi. Pa ardhur ekipi akoma nga Portugalia, FSHF-ja e kryesur nga nje dinamovit, Mehdi Bushati, mer vendime ekstreme per Partizanin e pafajshem; denohen Perlat Musta( gjithe sezonin), Lorenz Leskaj 3 muaj, Ilir Lame 10 ndeshje, dhe Niko Frasheri 6 ndeshje. Merren gjithe keto denime ndaj lojtareve te kuq, ne vend qe te sqarohej ngjarja e te analizoheshin video e faktet me gjakftohetesi e realizem dhe madje te kerkohej llogari tek UEFA me tone te ashpra per te mbrojtur dinjitetin, jo vetem te Partizanit, por te futbollit shqiptar ne pergjithesi. Ishte pikerisht futbolli shqiptar qe po neperkembej ne bote.

Po media sportive? Televizioni nuk dha asgje edhe pse programi i dyte jugosllav qe shihej atehere ne Shqiperi i kishte dhene gjithe momentet ne emisionin "Evrogol" qe jepej cdo te enjte dhe shihej shume nga tifozat shqiptare si i vetmi burim per te pare golat e kupave te Evropes. Madje dhe gazetari jugosllav per cudi kishte mbrojtur Patizanin tone. Po gazetaret tane te gazetave?! Gazeta Sporti e drejtuar nga Besnik Dizdari nje servil i klikes, nje antipartizan i pasionuar, jep vetem dy rreshta duke heshtur rreth nje te vertete te madhe, duke u bere si perhere sherbetor i sistemit. Nderkohe qe edhe pse kane kaluar 28 vjet, keto persona germojne futbollin e para luftes duke bere lloj lloj shpikjesh e falsifikimesh, e nuk shkruajne nje rresht rreth "turpit Benfica - Partizani".
Benfica - Partizani 4-0

Golat: Niko Frasheri ag37', Carlos Mozer 85', Rui Águas 90+', 90+’

Partizani: Perlat Musta, Skender Gega, Arian Hametaj, Lorenc Leskaj, Adnan Ocelli (Besnik Bilali 59'), Niko Frasheri, Ilir Lame, Lefter Millo, Ledio Pano, Genc Tomori, Ylli Shehu. Trajner: Neptun Bajko

Kartona te verdhe: Ilir Lame 82'

Kartona te kuq: Perlat Musta 53', Niko Frasheri 54', Arian Hametaj 75', Adnan Ocelli 89'

Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 219
Join date : 07/04/2015

Shiko profilin e anëtarit http://partizani.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi